ForumSzydełkowyŚwiat.pl

Autor Wątek: Wzory na sznurach szydełkowo-koralikowych  (Przeczytany 9594 razy)

wyszydelkowana

  • Nieśmiały
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Pomógł: 0
    • Zobacz profil
Wzory na sznurach szydełkowo-koralikowych
« dnia: Sierpień 25, 2014, 15:42:46 »
Często widzimy na bransoletkach szydełkowo-koralikowych wzory i rysunki, ale niekoniecznie widzimy, jak to zrobić. Na swoim blogu przygotowałam instrukcję do programu jbead, to i z Wami się podzielę.

Co to program jbead i z czym to się je? Na początek kilka prostych projektów, które w nim zrobiłam. Polecam kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybrać "pokaż obrazek".


Program można pobrać, klikając na to zdanie.

Gdy go otworzymy, wygląda tak:

Możemy ustalić długość i grubość sznura, ale ja polecam zmieniać tylko to drugie, później wyjaśnię dlaczego. Jak to zrobić? Wybrać to, co ja na poniższym screenie:

Wyświetli się nam okienko, w którym ustalamy, jaką grubość (ile koralików na szerokość) ma mieć sznur. Ja przeważnie wybieram 7.

Standardowo - dyskietka to zapisz, biała kartka to nowy plik, a teczka to otwórz. Nie da się niestety zapisać projektu jako grafiki, ale nic nie szkodzi, można zrobić screena. Zaczynamy projektowanie.


Polecam rysować na środkowej kolumience, ona pokazuje, jak po rozwinięciu wyglądałby nasz obrazek. Po prawej mamy podgląd bransoletki, który możemy obracać za pomocą strzałek < i > na interfejsie. Obok niego mamy również paletę kolorów. Jeśli nie ma jakiegoś, którego chcielibyśmy użyć, starczy kliknąć dwa razy na jedną z barw i wybrać odpowiednią. Lewa kolumna służy do zamalowywania ukośnych lub pionowych/poziomych kresek wybranym kolorem. Aby to zrobić, należy kliknąć na początek wybranego pasa i, nie zwalniając przycisku myszki, przeciągnąć aż do powstania kreski. Niestety z prostokątami to nie działa.

Kiedy po kilku rzędach okaże się, że istnieje stale powtarzający się motyw, program redukuje kwadraciki po prawej do jednego z nich. No właśnie - po co one są? Otóż pokazują one, jakie koraliki i w jakiej ilości nawlec. Możemy powtarzać wskazane sekwencje aż do osiągnięcia wybranej długości. Musimy uważać jednak na błędy, dlatego lepiej nie rysować sobie zbyt wielu motywów, góra 2-3. Pamiętamy przy tym, żeby dokończyć rządek na kolumnie po lewej stronie, nawet jeśli nie będzie on skończony na środkowej. Wtedy program nie będzie widział białych pól - właśnie dlatego nie używam regulacji wysokości sznura.

Na powyższej grafice widać, że jeden z kwadracików zamalowałam złym kolorem i program stwierdził, że żaden motyw się nie powtarza. Porównajcie sobie ilość sugerowanych koralików przed i po naprawieniu błędu.
Oczywiście można też projektować wzory, w których nic się nie powtarza, jak ten z łąką, zachodzącym słońcem, wygwieżdżonym niebem i kosmosem. Wtedy program mówi nam, jakie koraliki mamy nawlec na całą
bransoletkę i wtedy faktycznie musimy zaplanować wysokość.

Takie projektowanie to świetna rozrywka i może się przydać - a więc bawcie się dobrze!